İpsala Kaymakamı

Eyyup ÖZDEMİR

Mesaj Göndermek için Tıklayınız!

nöbetçi eczaneler

Esetçe Beldesi


 

Belediye Başkanı

İbrahim ÖRS

Telefon Numarası

0 284 636 43 - 284 636 43 25 

Coğrafi Durumu :Belde Yunanistan-İstanbul yolu üzerinde İpsala’ ya 11 Km, Keşan’ a 16 Km uzaklıktadır. İpsala İlçesi Edirne iline bağlıdır.  Çevrede orman yoktur. Toprak Yapısı Kumsal’ dır. Beldenin Kuzeyinde Doğudan gelen İpsala ilçesine çıkan bir dere vardır. Bu derenin kenarında düz arazi bulunmaktadır. Beldenin Doğusunda Keşan İlçe sınırını temsil eden Hamzadere eski Koyuntepe Köyü altındaki Göl yoluyla Pamuklu’ ya akar. Beldenin içinde doğan yazın kuruyup kışın akan bir dere daha vardır. Suları temiz fakat azdır.

Doğal Kaynaklar :Beldenin doğal kaynakları yoktur. Belirli yerlerinde kum ocakları açılmış ve işler durumdadır.

Ulaşım :Ulaşım açısından belde iyi durumdadır. İpsala – Keşan Bağlantısı her zaman vardır. Çevre köylerle bağlantısı düzgündür.

İlçe Merkezine Uzaklığı 11 Km. İl Merkezine Uzaklığı ise 136 Km'dir.

Haberleşme :Belde’ de  Otomatik telefon sistemi mevcuttur. Her Salı günü Posta gelmektedir. Kahvelere günlük Gazete alınmaktadır. Radyo ve Televizyon izlenmektedir.

Kuruluş Ve Yerleşim Yeri :Köy 93 Harbi denilen 1877 – 1878 Osmanlı Rus savaşında Plevneden göç eden halk tarafından kurulmuştur. Suyu ve ormanı bol olduğu için bu alan seçilmiştir. Yerleşim hareketlerinin tarihçesi Köyün kurulduğu alanda daha önce yerleşim yoktu. Kuruluşundan bu yana Dışarıdan gelip yerleşen olmamış, o zamanki soy genişleyerek devam etmiştir.

Konutların Durumu :Planlı bir yapı biçimi yok denecek kadar azdır. Fakat 1999 Yılında Belediye’ nin kuruluşundan sonra İnşaatlarda Planlı bir yapılaşma başlamıştır. Dışarıya açılan birbirine bitişik odalardan oluşan sağlıklı Mutfağı olmayan Ev tipi yaygındır. Genelde Bahçeli küçük evler bulunmaktadır. Yeni yerleşim alanlarında  Karkas ve Betonarme Projeli binalar yapılmaktadır.

Tarihsel Süreç İçinde Nüfus Hareketleri :Köye ilk gelenler 12 hane ve 40 – 45 Kişi kadardır. Çanakkale savaşına katılanlar olmuştur. 1935’ ten sonra 1975 Yılına kadar Büyük Nüfus patlaması olmuştur. 1975’ ten sonra  ufak artışlar devam etmiştir. Bu günkü nüfusu 2209 Kişidir. 1999 Yılında yapılan Yerel Seçimlerde Belediyelik olmuştur. Dışarıya çalışmaya ve okumaya gidenler vardır. Dini İslam dinidir. Hanefi mezhebine bağlıdır. Dili Halk kendi arasında Pomakça konuşmaktadır. Bugünkü halkın büyük çoğunluğu Türkçe konuşmaktadır.

Öğretim :1948 Yılında Köyde okul açılarak eğitime başlanmıştır. 1979 Yılında Orta okul açılmıştır. Köyde okuma oranı son yıllara göre büyük oranda artmıştır. Ebe, Hemşire, Polis, Astsubay , Subay gibi mesleklere talep fazladır. Üniversiteye  giden öğrenci sayısı azdır.

Sağlık :Köyde genel sağlık konusunda halk bilinçli davranmaktadır. 1976 Yılında köye sağlık Evi yapılmıştır.

Ekonomik Hayat :Çiftçilik ve Hayvancılık ön planda yer almaktadır. Ekilebilen alan azdır. Halkın çoğunluğu ücretli olarak çeltik tarlalarında çalışmaktadır. Tarım ve Modern tarım araçları 1973 Yılından itibaren kullanılmaya başlanmıştır. Köyde yetiştirilen ürünler Toprak Mahsulleri Ofisi ve Yağlı Tohumlara satılmaktadır. Çeşitli türde ticaret yapan 60 - 70  adet işyeri bulunmaktadır. Belde’ de 1 adet Un Fabrikası bulunmaktadır. Salı Günleri Pazar kurulmaktadır. 1 Adet Cami , 1 Adet tarımsal Sulama Kooperatifi , 1 Adet Tarımsal Kalkınma Kooperatifi , 2 Adet İlköğretim Okulu, 1 Adet Akaryakıt istasyonu , Eğlence ve Dinlenme yerleri olarak 1 Adet Park ve 1 Adet Mesire yeri bulunmaktadır. 
Beldenin son sayıma göre toplam nüfusu 2.240 kişidir.1.178 erkek ve 1.062 kadın bulunmaktadır.
Bu Sayfa 9682 Kez Görüntülendi.

İpsala Pirinci Trakya'nın Hediyesi, İpsala Pirinci Doyurur Türkiye'yi

                 
T.C. İpsala Kaymakamlığı | 2010 | http://www.ipsala.gov.tr | Telefon: 0 284 616 1009 Fax: 0 284 616 1195 | kaymakamlik@ipsala.gov.tr
Adres: Hükümet Konağı Kat:3 İpsala/Edirne
Yandex.Metrica