Geri Dön

Esetçe Suzan Demirci Çağdaş Yaşam İlköğretim Okulu açıldı   28.11.2008 - 17:04:25

Hayırsever İş Adamı Selahattin DEMİRCİ tarafından, eşi Suzan DEMİRCİ adına yaptırılan Esetçe Suzan Demirci Çağdaş Yaşam İlköğretim Okulu’nun açılışı Çarşamba günü gerçekleştirildi.

Tören, saat 12.00’de, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başladı.

Esetçe İlköğretim Okulu Halk Oyunları Ekibi’nin gösterilerini sunmasının ardından, açılışa gönderilen mesajlar okundu.

Daha sonra mikrofona gelen Kaymakamımız Sayın Aylin KIRCI DUMAN, okulun, “Eğitime Destek Kampanyası” çerçevesinde, İş adamı Selahattin DEMİRCİ tarafından yaptırıldığını bildirdi.

Konuşmasında İpsala ve Esetçe Beldesi hakkında bilgiler de veren Kaymakamımız Sayın Aylin KIRCI DUMAN, beldenin kuruluşunun 19877-1878 Osmanlı-Rus savaşında Plevne’en göç edenlerin yerleşimiyle, köy olarak gerçekleştiğini belirtti.

“ÖĞRENCİ SAYISI 321”
Esetçe’nin, 1999 yılında belde olduğunu ifade eden Kaymakamımız Sayın Aylin KIRCI DUMAN, şöyle dedi: “Beldenin şu an nüfusu 2 bin 242’dir. Yunanistan-İstanbul yolu üzerinde kurulu olan belde, İpsala’ya 11 km., Keşan’a 16 km. mesafededir. Genel mer’a alanları bulunan beldede hayvancılık ön plana çıkmaktadır. Belde, konumu itibarıyla gelişmeye müsait, yakınında 2009 yılında bitirilmesi planlanan Hamzadere Barajı ile barajın art bölgesi olarak tarımsal organize bölgesi kurulmaya müsait bir yerdedir. 1948 yılında ilkokul, 1979 yılında da ortaokul açılmıştır. Şu andaki öğrenci sayısı 321 olup, Sarpdere Köyü öğrencileri de Esetçe’de taşımalı olarak eğitimlerine devam ediyor.”

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Prof. Dr. Türkan SAYLAN’ın, Selahattin DEMİRCİ tarafından Esetçe’ye okul yaptırılması için vesile olduğunu kaydeden Kırcı Duman, “Valimizin de desteğiyle okulumuzun tefrişi kısa zamanda tamamlandı. Sobalı ve ayrı binalarda eğitim gören öğrencilerimiz bu modern okulumuzda eğitim görme fırsatını buldu.” dedi.

“AMACIMIZ ORTAÖĞRETİM YURDU KAZANDIRMAK”
İpsala’da göreve başladığı 2005 yılından itibaren, Valiliğin ve iş adamları ile hayırseverlerin katkısı ile eğitim altyapısını güçlendirmeye çalıştıklarını söyleyen Kaymakamımız Sayın Aylin KIRCI DUMAN, İpsala genelindeki okullar ve altyapı güçlendirme çalışmaları hakkında bilgiler verdi ve bundan sonraki en önemli projelerinin, ilçeye bir ortaöğretim yurdu kazandırmak olduğunun altını çizdi.
“Atatürk’ün izinde, devletine, milletine bağlı Türk gençlerinin yetişeceği modern eğitim kurumlarını ülkemize kazandırmak en önemli amacımızdır.” diyen Kaymakamımız Sayın Aylin KIRCI DUMAN, sözlerinin sonunda, Esetçe Suzan Demirci Çağdaş Yaşam İlköğretim Okulu’nu armağan eden Suzan ve Selahattin DEMİRCİ Çifti’ne, Çağdaş Yaşam Derneği’ne ve Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan SAYLAN’a, Valimiz Sayın Mustafa BÜYÜK’e, Grupsan Holding’e, Osman CİRİT’e, yüklenici firma Bade ÇELİK’e, Esetçe Belediye Başkanı Muazzebin NEKES’e ve desteğini esirgemeyen diğer kuruluşlar ile belde halkına teşekkür etti.

TÜRKAN SAYLAN…
Tören, Prof. Dr. Türkan SAYLAN’ın konuşmasıyla sürdü.Katılanları, “Merhaba MUSTAFA KEMAL’in çocukları, merhaba!” diye selamlayan Türkan SAYLAN, Kaymakam’ın ve Vali’nin öncülüğünde, hayırsever bağışçılar DEMİRCİ Çifti tarafından Esetçe’ye güzel bir okul kazandırıldığını dile getirerek, DEMİRCİ çifti’nin, Türkiye’nin her yerine destek vermeye hazır bir aile olduğunu kaydetti.

Dernekle ikinci çalışmayı yaptıklarını aktaran Türkan SAYLAN, çiftin daha önce de Şırnak’ın İdil İlçesi’ne de bir okul yaptırdığını bildirerek, o okulun, bölgedeki birçok çocuğa kucak açtığını ve çocukların okul yüzü gördüğünü belirtti.

Selahattin DEMİRCİ’nin, bir okul yaptırma kararı daha aldığını ve onun da Esetçe beldesine kısmet olduğunu anlatan SAYLAN, 400 bin YTL’ye mal olan okulun belde halkına emanet edildiğini belirterek, iyi korunmasını istedi.

Okulun modernleşmesi için herkesin çalışması gerektiğini vurgulayan Türkan SAYLAN, çocukların kolej bazında eğitim-öğretim görmesini diledi.

SELAHATTİN DEMİRCİ: EĞİTİME YÖNELİK GAYRETLERİMİZ SÜRECEK
Türkan SAYLAN’ın ardından mikrofona gelen Hayırsever İş Adamı Selahattin DEMİRCİ, Esetçe Suzan Demirci Çağdaş Yaşam İlköğretim Okulu’nu Milli Eğitim’e kazandırmaktan ve gördükleri ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

8 sınıfı, 1 müdür odası, 1 öğretmenler odası, 1 lojmanı bulunan ve bilgisayarla donatılmış okulun, yapılışında kendilerine ışık tutan Türkan SAYLAN’a teşekkür eden DEMİRCİ, eğitime yönelik gayretlerinin bundan sonra da süreceğini ifade etti

Selahattin DEMİRCİ, “Bu memleket bizim. Bu memlekete, bu millete çok iyi çocuklar yetiştirerek, kalkınmamıza ve eğitimimize yardımcı olmasını diliyor ve hepinizi hürmetle selamlıyorum.” dedi.

VALİ BÜYÜK: İL GENELİNDE 60 BİN ÖĞRENCİ VAR
Törenin son konuşmasını Valimiz Sayın Mustafa BÜYÜK yaptı.Eğitime verdikleri destek nedeniyle DEMİRCİ Çifti ve SAYLAN’a teşekkür ederek sözlerine başlayan Valimiz Sayın Mustafa BÜYÜK, Edirne’nin; eğitimiyle, üretimiyle ve dünyaya bakışıyla güzel bir şehir olduğunu belirtti.
İl genelinde 200 okulda 60 bin civarında öğrencinin eğitilmeye çalışıldığını açıklayan Mustafa BÜYÜK, ATATÜRK’ün verdiği, “çağdaş medeniyet seviyesine yükselme” hedefine erişme gayreti içinde olunduğunu aktardı.

Selahattin DEMİRCİ’nin, İpsala Anadolu Lisesi Yurdu’nu da tamamlama sözü verdiğinin altını çizen BÜYÜK, “Bu vesileyle de kendisine çok teşekkür ediyorum. Ayrıca gücü kuvveti yerinde olan kurumlarımızın da eğitim alanındaki katkılarını artırmaları, ilimizde eksikliğini gördüğümüz özel eğitim ve okul öncesi eğitim alanında ve öğrenci yurtlarındaki eksiklikleri gidermek için katkıda bulunmalarını temenni ediyorum. Geniş katılım nedeniyle, Esetçe’li hanımlara teşekkür ediyorum. Gençlerimize, çocuklarımıza da geleceğe daha büyük bir gayretle çalışarak medeniyeti geliştirme noktasında büyüklerini memnun edecek çabanın içinde olmalarını istiyorum. Hayırlı-uğurlu olsun.”
Törende; Valimiz Sayın Mustafa BÜYÜK, Kaymakamımız Sayın Aylin KIRCI DUMAN ve Esetçe Belediye Başkanı Muazzebin NEKES; Türkan SAYLAN ve DEMİRCİ Çifti’ne plaket, Valimiz Sayın Mustafa BÜYÜK Okul Müdürü Sebahattin TKERE’e Atatürk tablosunu vermesinin ardından, okulun açılışı gerçekleştirildi.

Okulu gezen Valimiz Mustafa BÜYÜK, köylerde taşımalı eğitim yapıldığına dikkat çekerek, bu konudaki ihtiyaçların karşılanması gerektiğine dikkat çekti ve şöyle dedi: “Eğitim seviyesini ne kadar yükseltirsek, elde ettiğimiz verim de o oranda artacak. O nedenle çocuklarımıza ve gençlerimize yapılan yatırım, geleceğimize yapılacak yatırımdır. Bizi en çok mutlu eden şey eğitime yapılan yatırımlardır.”Selahattin DEMİRCİ de okulun öğretmenler odasında, öğrencilerle sohbet etti.
Çocukları çok sevdiği gözlenen DEMİRCİ, okul yaptırmanın mutluluğunu yaşadığını belirtti ve “Türkiye’de bütçenin %25’i milli eğitime ayrılıyor ama bu yeterli olmuyor. Geleceğimiz çocuklarımızın daha iyi eğitim görmelerini sağlamak amacıyla herkes üzerine düşeni yerine getirmeli.” diye konuştu.
Açılış töreni, ikramda bulunulmasıyla sona erdi.

Katılımcılara daha sonra İpsala’daki DSİ Sosyal Tesisleri’nde öğle yemeği verildi.