İpsala Kaymakamı

Eyyup ÖZDEMİR

Mesaj Göndermek için Tıklayınız!

nöbetçi eczaneler

Prof.Dr. Ahmet Günşen,Balkan Türklerini Anlattı..

 Prof.Dr. Ahmet Günşen,Balkan Türklerini Anlattı..
Trakya Üniversitesi Balkan Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof.Dr. Ahmet Günşen, bugün Balkan Türklüğü konusunda bir konferans verdi.
14 Aralık 2012 Cuma 17:19 Tarihinde Eklendi ve 2210 Kez Okundu

Trakya Üniversitesi Balkan Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof.Dr. Ahmet Günşen, bugün Balkan Türklüğü konusunda bir konferans verdi.

İpsala Kaymakamlığı tarafından düzenlenen “Balkan Savaşlarının 100.yıl Dönümünde Balkanlar ve Balkan Türklüğü” konulu konferans bugün saat 14.00’te Belediye Düğün Salonunda gerçekleştirildi.

 Biyografisinin okunmasından sonra kürsüye gelen  Trakya Üniversitesi Balkan Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Günşen,100 yıl önce Balkanlardaki manzarayı çizerek konuşmasına başladı.100 yıl önce Balkanlarda siyasi olarak karmakarışık bir durumun yaşandığını kaydeden Günşen,”Yüzyılın muhasebesini yapmak zorundayız.Dünün muhasebesini yapmayanlar gelecekten söz edemezler” dedi

Kendisinin bir muhacir çocuğu olduğunu ifade ederek konuşmasını sürdüren Günşen, Balkan kelimesinin bütün dillerde bulunduğunu ve bu kelimeyi Türklerin verdiğini kaydetti. Balkanların kelimenin tam anlamı ile dinlerin ve kültürlerin mozayii olduğunu vurgulayan Günşen,”Balkanlar din, dil ve ırkların kesiştiği ve harmanlandığı bir coğrafya olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaklaşık 800 bin M2’lik bir alanı kapsamaktadır” şeklinde konuştu.

Yüzyıl önce Bulgar, Yunan ve Sırpların bu coğrafyayı kan ve baruta boğduklarını ifade ederek konuşmasını devam eden Günşen,”Bu coğrafyada tek bir milletin yaşadığı mümkün olmamıştır. Soykırım yaparak büyük olan bir devlet yoktur. Osmanlı soykırım yapmadığı için büyük devlet olmuştur. Balkan coğrafyası jeopolitik olarak çok önemli bir noktadadır.”dedi.

Konuşmasında Balkanlarda çok farklı dillerin konuşulduğunu, Kosova’da 25 bin Türk’ün yaşadığını ve değişik dinlere mensup insanların bulunduğunu kaydeden Günşen, Türklerin Balkanlarda 1640 yılından beri bulunduklarını söyledi.

Türklerin Balkanları sömürmediğini, Osmanlının barış, kardeşlik ve huzur getirdiğini ifade eden Günşen, Türklerin mutlaka Balkanlarda mutlaka bulunması gerektiğinin altını çizdi.

Konferans sonrası Günşen’e, çiçek takdim eden İpsala Kaymakamı Mehmet Ali Gürbüz, verdiği çok önemli bilgiler için kendisine teşekkür etti. İpsala Belediye Başkan Vekili Ali Tetik ise okul arkadaşı olan Günşen’e, İpsala’da üretimine başlanan siyah pirinç takdim etti.

Konferansı kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, siyasiler, öğrenciler, öğretmenler ve vatandaşlar izledi.

 

 

 

İpsala Pirinci Trakya'nın Hediyesi, İpsala Pirinci Doyurur Türkiye'yi

                 
T.C. İpsala Kaymakamlığı | 2010 | http://www.ipsala.gov.tr | Telefon: 0 284 616 1009 Fax: 0 284 616 1195 | kaymakamlik@ipsala.gov.tr
Adres: Hükümet Konağı Kat:3 İpsala/Edirne
Yandex.Metrica